Retro abiye elbise modelleri

1950’ler
50’lerin modasının belirleyicisi 1947 yılında “New Look” görüntüsü yaratan ChristianDiorolur.Kloş etek ve beli vurgulayan ceket bu görüntünün mimarıdır.Mini elbiseler dönemin vazgeçilmezleri: fiyonk.farbala ve fırfır ise olmazsa olmaz süsleridir 1950’lerin başından itibaren hanımefendi ifadesiyle tasarlanan koleksiyonlar.Hepburn, kapri pantolonu yalnızca filmlerine değil, günlük hayata da taşıyarak bir devrim yarattı.

Kaprilerin üzerine giydiği gömleklerin düğmelerini göğüs hizasına kadar açtı. İnce uzun boynunu pembe fularla sardı. Hanımefendi ifadesine, ele avuca sığmaz çocuk görüntüsünü katarak özgür kadının sembolü oldu. Hepburn 1950’li yıllarda kadınların idolii haline geldi ve moda tarihine geçti.

1950’lere kadınsı dokunuşlar damgasını vurdu. Kadınlar o yıllarda şık ve elegan görünmek için kıvrımlarını gösteren kesimler, feminen aksesuarlar, daracık kalem etekler; genç kızlar ise uçuşan kloş eteklerle dolaşır olmuşlardı. Sarı saçlar, “babvdoll” tarzı bluzlar ve büyük çantalar, kabarık balon etekler tercih ediliyordu.

Siz de zamansız olmak istiyorsanız AudreyHepburn gibi saçınızı toplayışınızla, kalem eteğiniz, üzerine giyeceğiniz poplin gömleğinizle farkı yakalayabilirsiniz. Siz de 1950-1960’ların şıklığını günümüze taşıyıp zamansız olabilirsiniz.

Size gerekli olanlar şunlar: Pembe fular.
Sigarette pantolon.
Düz kesimli dar kalıp elbiseler. İnci kolye.
Uçuşan kloş etekler.
Kalem etek. GraseKelly’ninHermes çantası.
Kapri pantolon.
Kabarık balon etek.

Önceki yazımızNişan Elbise Modelleri 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir