Hassas Ciltler İçin Küçük Tüyolar

PUL PUL OLURSANIZ

Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, duş aldıktan sonra, ne zaman cildinizi gergin hissetseniz nemlendirici sürün. Bol bol su için, küçük bir şişeye koyduğunuz suyu da arada yüzünüze serpin. Sabun kullanmaktan kaçının, onun yerine sıvı temizleyicileri tercih edin.

HASSAS CİLTLER

Hamilelik boyunca cildiniz daha da hassaslaşabilir ve senelerdir problemsiz bir şekilde kullandığınız bazı ürünlere olumsuz tepkiler vermeye başlayabilir. İçinde aynısafa ve papatya bulunan rahatlatıcı ürünleri tercih edin.

KAŞINTILAR

Hamileliğin son üç ayı boyunca bazı kadınlar vücutlarında, özellikle de karınlarında, ortaya çıkan kaşıntılardan şikayet ederler. Bu kaşıntının nedeni safra kanalındaki faaliyetlere bağlanır. Kaşıntılar zamanla geçecektir fakat böyle durumlarda ılık bir duşa girin ve vücudunuza yağ, losyon veya kremlerle masaj yapın.

BACAKLAR

Bacaklarınız kurudu ve pul pul olduysa ki bu hamilelik döneminde sık rastlanan bir sorundur, bir avuç şekeri kanola ya da susam yağı ile karıştırın (susam yağı emiciliği en yüksek yağlardan biridir) ve duşa girmeden önce bacaklarınıza bu karışımla masaj yapın.

DIŞARI ÇIKARKEN

Çantanızda küçük bir şişe su veya gül suyu bulundurun ve evden çıkmadan önce cildinize sürün. Sonra da pamuklu bir mendil ya da bezle kurulayın.

İSTENMEYEN LEKELER

Hamileliğin ikinci ve son üç ayında bazı kadınlarda özellikle kolların alt kısmında istenmeyen lekeler meydana gelir. Bu lekeler genellikle doğumdan sonra geçer ancak geçmemesi durumunda bir dermotolog tarafından ufak bir müdahaleyle yok edilebilir. Fakat bunların hamilelik lekeleri olduğundan kesin emin olmak için doktorunuza danışmalısınız.

ÇİLLER

Bazı hamilelerin özellikle güneş altında fazla zaman geçiriyorlarsa çil sorunları olabilir. Bundan kaçınmak için 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Bence çiller yüzde çok hoş görünür ama yine de siz bundan hoşlanmıyorsanız: Çiğ patlıcan dilimlerini bir hafta boyunca her gün çillerinizin üzerinde gezdirin. Nasıl yavaş yavaş yok olduklarını göreceksiniz.

İki çay kaşığı rendelenmiş turp otunu iki çay kaşığı ayranla karıştırarak buzdolabında birkaç saat bekletin. Turp tanelerini sıkıp atın. Çıkan suyu pamukla çilli bölgelere beş dakika uygulayın. Sonra iyice durulayın. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca haftada iki kez tekrarlayın.

Önceki yazımızTek ve Çift Kişilik Yatak örtüleri…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir