Cilt Tipinizi Biliyormusunuz?

Bir cilt bakım programını uygulamaya başlamadan önce, cilt tiplerinizi bilmek önemlidir. Bu bir yazım hatası değildir; tipler çoğul bir ifadedir, çünkü pek çok kişi en azından iki farklı yüz cildine sahiptir. İlave olarak, her zaman için yüz derisi vücudun geri kalan kısımlarını örten deriden farklıdır ve en iyi sonuçları elde etmek için özel olarak muamele görmelidir. Çoğu zaman yağlı bir cilde sahip olmanız güneşe maruz kalma, klorlu yüzme havuzlarına girme ve uzun uçak yolculukları gibi yaşam tarzı değişikliklerinin etkileri ile yer yer veya tamamen kuru bir hale gelmeyeceği anlamına gelmez.

 

Önemli bir hatırlatma: cildinizi gözlerken, her türlü normal dışı yumrular, benler ve renk veya yapı değişikliklerine gereken ilgiyi gösterin. Bu düzensizlikler tıbbi müdahaleyi gerektiren problemlerin işaretleri olabilirler. Eğer cildiniz üzerinde normal görünmeyen veya ağrılı lekeler görürseniz, sağlık kurumunuza baş vurmakta sakın tereddüt etmeyin.

 

Eğer cilt hakkında daha derin bilgiler edinmeyi ve cilt tiplerinin nasıl belirlendiğini öğrenmek isterseniz size Joni Loughran’ın Doğal Cilt Bakımı: Alternatif ve Geleneksel Teknikler adlı kitabını tavsiye ederim. Buradaki amaçlarımız için, yaygın cilt tiplerinin kısa bir tarifi yeterli olacaktır.

 

Kuru cilde, deriyi doğal kayganlığında tutmak için yeterince yağ üretmeyen gereğinden az çalışan veya etkili olamayan yağ bezleri neden olur. Bu nedenle o donuk bir görünüş ile karakterizedir ve çoğunlukla pullar ve kabuklarla daha fazla lekelenmiştir. Kuru cilt kaşıntı ve gerginlik hissi verir ve çoğunlukla hassastır. Kuru cildi içten (taze su ile) ve dıştan (hidrosoller ile) nemlendirmek gibi parlaklık ve esneklik sağlayan zengin yağlar ile cildi hem nemlendirmek hem de korumak önemlidir. Kuru cilt yumuşatmak ve sulandırmak için yağ ve suyun dengeli bir karışımını içeren zengin formüllerden yarar sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir