2017 İlkbahar Yaz Modası

ŞEHİRDE ESEN BAHAR RÜZGARLARI

İlkbaharYaz 2017“Ivy Leauge” isimli koleksiyonu, dinamik çizgilerle trendleri tasarımlarına ustalıkla yansıtıyor, modem şehirli iş kadınına vazgeçilmez kilit parçalar sunuyor.

Ülkemizde her an yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle, tıpkı geçtiğimiz sezondaki gibi, iptal olmanın eşiğine gelen moda haftası, bu kez gerçekleşebildi. Ben de moda haftası boyunca her yere girdim-çıktım ve tasarımcılar, SonbaharKış 2016-17 koleksiyonlarını yakından takip ettim, işte detaylar…

BUGÜN VE YARIN

Genel olarak takvimdeki defilelere baktığımızda tasanmcıların bugüne ve geleceğe karşı şüphe ve endişeyle baktıklarını söylemek mümkündü, ilk kez defile yapan lüks spor markası Outkastpeople’ın tasarımcısı Emre Aktuna, yarattığı yaşadığımız toplumdaki sanal yozlaşmadan doğan yeni çağ ve kıyamet sonrası dünyada hayatta kalanları podyuma taşıdı.

“New Survivalists” (Yeni Hayatta Kalanlar) isimli koleksiyon, koyu tonda şehirli savaşçıların güç elde etme çabalanndan izler taşıyordu. DB Berdan’ın yaratıcısı Deniz-Begüm Berdan da günümüz ve gelecekle ilgili kaygılarını şiddetin normalleştiği, her gün haberlerde duyduğumuz, normalde dehşet verici şeyleri rahatça özümser olduğumuz bu dönemin farkına varmaya çağıran “Ultra Violence” isimli koleksiyonunu podyuma taşıdılar. Podyuma çıkarken ellerinde taşıdıkları “Teröre hayır! Şiddete hayır! Herkes için barış & sevgi” pankartıyla tepkilerini dile getirdiler. Geçtiğimiz sezon moda haftasının iptal olmasıyla birlikte defile yapamayan isimlerden Can Yunus Çetinkaya’nın erkek koleksiyonundan oluşan defilesi de Hasankeyf’in sular altında kalacak olmasıyla yok olma tehlikesine karşı eleştirel bir bakışın yanı sıra, taş oymacılığı gibi kalıcı eserler veren geçmiş dönem zanaatkarlarının artık siliniyor olmalarına karşı bir haykırış niteliğindeydi. Tuba Ergin ise, Japon okçuluk sanatı Kyudo’nun geleneksel kostümlerinden, kış ormanlannın dokulanndan ve renk paletinden esinlendiği “Future Imperfect” adlı koleksiyonunda, Japon inanışına göre mükemmel olmayanın mükemmelliği ile doğmuş pantalonlar, kimono formları, vücudu saran triko elbiseler, pilise, asimetri, tek kol gibi detaylar ön plandaydı.

ETNİK ÖĞELER

Bunun yanında etnik detaylar koleksiyonlarda sıkça karşımıza çıktı. Öne çıkan isimlerden, daha önce sunduğu koleksiyonu İstanbul’da da görücüye çıkaran Bora Aksu, Macar kadınlanndan etkilendiği folklorik-romantik koleksiyonunu İstanbul’da sunmuş oldu. Bu kez defile yerine bir sunum gerçekleştiren Zeynep Tosun da Kars kadınlarından yola çıkarak Anadolu’ya has “aba”, “babuş” gibi parçalan günümüze yorumlayan oldukça etnik bir koleksiyonla karşımızdaydı. Koray Birand tarafından çekilen koleksiyon videosu oldukça ilgi çekiciydi. Sezonun etnik akımına saygı duruşuyla Salih Balta, rerk ve detaylarıyla Afrika maskelerinden izler taşıyan sexy siluetler, iç çamaşırı tadında elbiseler oversized jean’lerden oluşan koleksiyonuyla favorilerden oldu.

MODA VE SANAT

İlk çıkışını Milano Moda Haftası’nda yapan Afffair defilesinde, tasarımcı Rufat İsmayil’in koleksiyonu içinde Devlet Opera ve Balesi’nden profesyonel bale dansçılarından oluşan ekip, podyumda koleksiyonun ruhunu yansıtır şekilde etkileyici bir modern dans-bale performansı sergilediler. Bashaques’ın tasarımcısı Başak Cankeş’in Mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden yola çıkarak tasarladığı üçüncü “Giyilebilir sanat” koleksiyonu, her biri el işçiliği ve seri üretime girmeyecek el örmeleri, işleme detayları, dokumalar ve deri kesimlerle estetik açıdan zengindi. Tasarımcı bu koleksiyonunda kendi iş modeline ilk kez yeni bir strateji getirerek sanat eseri olarak konumlandırdığı tasanmlarını sanat galerisi ve açık arttırma gibi platformlarda satışa sunmayı hedefliyor.

FEMİNEN VE SEKSİ

Şansım Adalı’nın markası Sudi Etuz Stüdyo 54 müdavimlerinden David Bowie’nin stili ve retro etkilerinden izler taşıyordu. 70’lerdeki ışıltılı kadınların elbise ve eteklerindeki derin yırtmaçlar Sudi Etuz koleksiyonunda dişi ve cool bir tarzla verildi. Meltem Özbek ise, derideki uzmanlığını sürdürdüğü koleksiyonunu sade fakat feminen bir tarzla sundu. Pilise ve kadifelerle derin dekolteler koleksiyonu daha seksi bir hale sokuyordu.

Renkli tasarımların podyumda olduğu Deniz Berdan’ın defilesinin kapanışı herkesin aklına kazındı. Tasarımcı duyarlılığını gösterdi.

Blog100. sayısına kadar birçok kadınla sayısız mağazaya girdi, alışveriş yaptı. Moda dünyasının çözülmez düğümlerini en yakından gördü. Peki kimsenin ömrünün yetmeyeceği bu kaoslar neler? bağlan keskİn

KOLAY ULAŞILABİLEN

MODADAN SOSYAL SORUMLULUK

H&M ve Topshop yeşit modaya yatırım yaparken gerçekten çevre dostu olabilirler mi? Bu hamleler markaların cici ve sempatik PR’cı kızlarının cin fikirleri sadece. Moda hiçbir zaman tamamen geri dönüştürülebilir olamaz. Kimyası o kadar da sıkıcı değil. Onda her zaman geri dönecek tek şey 90’lar!

ÇALINAN TAÇ

İlham perisi o kadar güvenilmezdir ki size gösterdiği yolu başkasının da kulağına fısıldayıverir. Büyük house’ların imzası olan tasarımlar, yan dükkanda bizleri bekliyor.

Kadınların kıyafetlerini hala erkekler tasarlıyor. Gay’lerin beyninin iki lobunun da çalışması ve bunun yaratıcılığı tetiklemesini bir kenara bırakalım. Erkeklerin yarattıklarım çeşitli yollardan kadınlar bize ulaştırmaya devam edecek.

Her kırmızı halıda ödül alacak ya da alamayacak ünlülerin ne giydiğine bakarız. Ve büyük ihtimalle de asla beğenmeyiz. O ünlünün zevksiz olmasıyla alakalı değildir bu konu. Tamamen marka işbirlikleriyle ilgilidir. Biz sabaha kadar beğenmeyelim.

En tehlikeli sularda yüzen konu da kürk olayı. Her zaman bir vahşetti. Avlanmaların önüne geçmek için sadece kürk için özel yetiştirilen hayvanların postu kullanılmaya başladı ancak tabii ki bu durumu değiştirmiyordu. Birçok sahte kürk, renkleriyle ve tasanmlanyla fluffy bir etki yaratsa da gerçek bir kürkün glam’ına sahip olabilir miydi?

Fenomen modeller, onların arkadaşları ve onların zorla arkadaş yapılması! Irıstagram videoları, boomerang’lar veSnapchatler sayısız kez izlenebilir, postlar milyonlarca like’ı bulabilir. Kendimizi bu fırtınaya bıraktık.

2017 İlkbahar Yaz Modası_1.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_2.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_3.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_5.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_6.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_0.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_8.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_11.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_10.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_4.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_15.jpg2017 İlkbahar Yaz Modası_9.jpg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir